İzmir'de Ne Aramıştınız ?
2

Buca Cezaevi için 'zeytin ağaçlı' eylem yola çıktı


TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- İzmir’de 62 yıl hizmet veren ve depremde zarar gördüğü için yıkılan Buca Cezaevi alanında yapılacka planlar için eylem düzenlendi. 

İktidar ve muhalefet arasında “yeşil alan” ve “plan” tartışmalarına konu alan Buca Cezaevi alanı için AK Parti kanadı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bölgeye ilişkin planları olduğun ve Büyükşehir’in ayrı bir plan hazırlamasının hukuka aykırı olduğunu belirtmişti.  Büyükşehir Belediye

Meclisi’nde ise alanın “Ticaret Alanı” olan planlarının Rekreasyon Alanı ve Genel Otopark Alanı olarak belirlenmesine yönelik hazırlanan, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği önerisi gündeme gelmiş ve tartışmaların fişeği ateşlenmişti.

CHP TMMOB’ye bağlı odalar ve CHP’li belediye meclis üyelerinin yargıya taşıdığı Buca Cezaevi Alanı Planları için İzmir Büyükşehir Belediyesi, TMMOB, DİSK, KESK, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası ve Buca Cezaevi Özgürleşirken Platformu cezaevi alanında eylem düzenledi. 

Eyleme; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP İzmir İl eski Başkanı Deniz Yücel, TMMOB İzmir İl Dönem Sekreteri Aykut Akdemir, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, CHP’li ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve il yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Eylemde yapılan konuşmalaırn ardından alana zeytin ağaçları dikildi.

SARI: KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Eylemin Başında konuşan Memiş Sarı, alana zeytin ağaçları dikilmesine ilişkin girişimin olacağını belirtti ve "Burada bin 500 konut yapmayı, arka taraftan birazcık yol ve birkaç küçük yeşil parselde yeşil alan yaparak Bucalıları ve İzmirlileri kandırmaya çalışıyorlar. AKP’nin şöyle bir iddiası var: Her yeri betona gömeceğiz, size yeşil alan bırakmayacağız. Onların yeşilden anladığın çok iyi biliyoruz. Ama biz örgütlü mücadelemizle buna asla müsaade etmeyeceğiz. Bu örgütlülüğü öyle bir büyüteceğiz ki AKP’nin buraya ranta açmasına izin vermyeceğiz. Ayrıca alana zeytin ağpacı dikmek için de bir gayret ve çabamız var” ifadelerini kullandı.

SOYER: BİR ŞEY DEĞİŞECEK HER ŞEY DEĞİŞECEK

Eylemde konuşan Başkan Soyer, Sao Paulo örneğini verirken ‘rant projesine’ izin vermeyeceklerini belirtti ve “Söylenen her şey söylendi. Ama birkaç şey eklemek istiyorum. Öncelikle Buca Belediye başkanımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Buca Cezaevinin kaldırılmasında büyük emeği var. İkincisi… Burası cezaevinde, kamu arazisinde yani bir özel mülkiyet değil kamu arazisiydi. Ve bu kamu arazisi cezaevi gittikten sonra kamuya kalmalıydı. Kamu burada ticaret mi, konut, mu sanayi mi istiyor? Ne istiyor? Kamu burada yeşil alan istiyor. Zeytin ve ağacı istiyor.  Dolayısıyla biz bunun sonuna kadar takipçisi ve savunucusu olmaya devam edeceğiz. Hiç kimse burayı kamunun elinden alıp ranta açamaz. Açtırmayacağız. Sao Paulo’da olduğu gibi nasıl ki zehir gemisini İzmir’e reva gördüler şimdi de bu alanı ve İzmirlilere rantı reva görenlere izin vermeyeceğiz. Burası İzmir’in ‘sarı öküzüyse’ ona sonuna kadar sahip çıkacağız. Kimse Bucalının İzmirlinin elinden bu araziyi alamaz. Vermeyeceğiz. Göreceksiniz buna izin vermeyeceğiz. Burayı onlara vermeyeceğiz. Sadece İzmir’de değil bu mücadele. Türkiye'nin her yerinde. Eğer kamu arazilerine birileri göz diktiyse hiç korkmasınlar dirensinler. İzmir bunu başardıysa onlar da başarabilirler. Türkiye’ye İzmir’den şunu söylemek isterim. Biz el ele veridkçe, dayanışmamızı diri tuttukça hiçbir güç elimizden bu memleketin geleceğini alamayacak. Bir şey değişecek, her şey değişecek” dedi.

Buca Cezaevi için 'zeytin ağaçlı' eylem yola çıktı

Haber Yorumları 2

Henüz bir Değerlendirme Yorumu Yapılmamış!

Hemen Aşağıdaki Formu Doldur İlk Yorumu Sen Yap !

Bir Değerlendirme Yorumu Yazın...